Izba Pamięci Męczenników

logo izby Męczenników

Izba Pamięci Męczenników

…za szczególną powinność naszego pokolenia w Kościele uważam zebranie wszystkich świadectw o tych, którzy dali życie za Chrystusa…są to często męczennicy nieznani, jak gdyby żołnierze wielkiej sprawy Bożej…

                                                                                                        Jan Paweł II 

Bydgoszcz 7 czerwiec 1999 r.

O NAS

Izba Pamięci, to pomieszczenie w którym znajdują się pamiątki związane z jakąś osobistością lub wydarzeniem historycznym, zazwyczaj o charakterze lokalnym. Nasza Izba Pamięci została uroczyście otwarta 17 czerwca 2019 roku. Mieści się w gmachu Wyższego Seminarium Duchowego Diecezji Bydgoskiej. Zgromadziliśmy tu pamiątki męczenników związanych z Diecezją Bydgoską. Mówiąc o męczennikach, jak mówił Jan Paweł II, mamy na myśli tych, którzy często są nieznani, jak gdyby nieznani żołnierze wielkiej sprawy Bożej, to Ci, którzy dali wielkie świadectwo Chrystusowi w naszym stuleciu.

Święty Jan Paweł II, podczas swoje wizyty apostolskiej w Bydgoszczy (07 VI 1999 r.) powiedział: Bydgoszcz została naznaczona szczególnym znamieniem prześladowania dla sprawiedliwości… ta ziemia zaznała wyjątkowego udziału w tej wielkiej współczesnej martyrologii … Przyszedł teraz czas przypomnienia tych wszystkich ofiar i oddania im czci należnej …I dlatego za szczególną powinność naszego pokolenia w Kościele uważam zebranie wszystkich świadectw o tych, którzy dali życie za Chrystusa…. Trzeba to zbadać, trzeba to spisać …

Te słowa są dla nas papieskim testamentem, którym Wyższe Seminarium Duchowe Diecezji Bydgoskiej żyje. Cały czas staramy się wypełniać tworząc właśnie Izbę Pamięci Męczenników. Wzięliśmy odpowiedzialność za pamięć historyczną Diecezji Bydgoskiej. To bardzo trudne zadanie, które nadal realizujemy i wciąż gromadzimy i pielęgnujemy spuściznę naszych przodków.

Ściana męczenników

Nasze zadania

To zadanie, tworzenia Izby Pamięci, zebranie pamiątek po męczennikach i świadectwo ich życia i śmierci domaga się wspólnego wysiłku wszystkich tych, komu leży na sercu pamięć historyczna naszego miasta, naszego regionu i naszej diecezji. Stąd troska o pamięć historyczną, o dokumentacje, która jest warta wieczystego przechowywania. Dbamy o „relikty przeszłości”. Jest to nie tylko przywilej, ale powinność każdego z nas, dla którego spuścizna naszych męczenników jest istotna. Izba Pamięci Męczenników, to miejsce , gdzie można ocalić od zapomnienia zarówno materiały archiwalne, jak i szeroko rozumiane źródła historyczne związane z męczennikami i męczeństwem, bo jak mówił Jan Paweł II […]  Nasz wiek, wiek XX, ma swoją wielką martyrologię w wielu krajach, w wielu rejonach ziemi. Trzeba ażebyśmy przechodząc do trzeciego tysiąclecia spełnili obowiązek, powinność wobec tych, którzy dali wielkie świadectwo Chrystusowi w naszym stuleciu. Przyszedł teraz czas przypomnienia tych wszystkich ofiar i oddania im czci należnej.

Izba Pamięci Męczenników w swoich zbiorach posiada już pamiątki związane z błogosławionymi: bp. Michałem Kozalem – współpatronem Diecezji Bydgoskiej, ks. Franciszkiem Dachterą, ks. Antonim Świadkiem oraz al. Bronisławem Kostkowskim. W zbiorach naszej Izby Pamięci Męczenników posiadamy również dokumenty i zdjęcia oraz pamiątki kapłanów, ale i osób świeckich. Były to osoby związane z obecną Diecezją Bydgoską, które doświadczyły w jakikolwiek sposób gehenny II wojny światowej i okresu komunizmu.